Roche Diagnostic çalışları için Çeşme Altınyunus Otel’de Aikimode Aiki Akademi baş eğitmeni Oğuzhan Ulvi Başkurt Sensei (5.Dan) tarafından 4 saatlik özel ”İş yaşamında Aikido” temalı bir eğitim verildi.

Eğitim kademeli olarak konferans salonunda başladı ve açık havada tamamlandı.

Eğitimde çalışanlar ve yöneticiler için iş yaşamında farkındalık ve duruş temaları ön planda tutuldu. Verimliliği arttırmak üzerine verilen eğitimde, hem teoride hem de pratikte gerçek yaşamdan örnekler vardı. Sonrasında Roche Diagnostic çalışanları teoride anlatılan bu bilgileri fiziksel olarak pratiğe dökmeye çalıştılar.

Dengenin önemi, mesafe kavramı ve doğru zamanda doğru yerde olma üzerine anlatımlar yapıldı. Fiziksel ulgulama ile çalışanlar anlatılan temel bilgileri fiziksel olarak tecrübe edebilme fırsatı yakaladılar.

”İşte verimliliği nasıl arttırabiliriz ? ” ve  ”nasıl başarılı olunur ?” gibi soruların cevapları Aikido bakış açısı ile anlatıldı. Herkesin aslında bir savaşın içerisinde olduğu ve bu savaşı kazanmanın tamamen kendilerini tanımaları ile alakalı olduğunu, basit ve anlaşılır bir dille anlatan Oğuzhan Sensei?in sunumu çalışanlar tarafından çok beğenildi.

Oğuzhan Sensei’ye göre aslında Savaş Sanatları ve İş Yaşamı birbirine aşırı derecede benzeyen ortak özellikler göstermektedir. Örneğin Aikidoda saldırıya uğrayan kişinin saldırıyı önceden sezmesi ve kontrolü ele alarak karşısındakini etkisiz hale getirmesi çok önemlidir. Şirket yöneticileri de piyasayı iyi analiz ederek olası rakip veya tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıdır.

Alışılmışın dışında çok farklı bir eğitim tarzı ile katılımcıları hem eğitimin bir parçası yapan, hemde keyifli vakit geçirterek onları bilgilendiren Oğuzhan Sensei, temelde insanı tanımanın ve insanı kazanmak için mücedele etmenin başarıya ulaşılması için yeterli olacağına inananlardan.