To build jQuery, you need to have the latest Node.js/npm and git 1.7 or later. Earlier versions might work, but are not supported. For Windows, you have to download and install git and Node.js. OS X users should install Homebrew. Once Homebrew is installed, run brew install git to install git, and brew install node to install Node.js. Linux/BSD users should use their appropriate package managers to install git and Node.js, or build from source if you swing that way. Easy-peasy. Special builds can be created that exclude subsets of jQuery functionality. This allows for smaller custom builds when the builder is certain that those parts of jQuery are not being used. For example, an app that only used JSONP for $.ajax() and did not need to calculate offsets or positions of elements could exclude the offset and ajax/xhr modules. Any module may be excluded except for core, and selector. To exclude a module, pass its path relative to the src folder (without the .js extension). Some example modules that can be excluded are: Note: Excluding Sizzle will also exclude all jQuery selector extensions (such as effects/animatedSelector and css/hiddenVisibleSelectors). The build process shows a message for each dependent module it excludes or includes. As an option, you can set the module name for jQuery's AMD definition. By default, it is set to "jquery", which plays nicely with plugins and third-party libraries, but there may be cases where you'd like to change this. Simply set the "amd" option: For questions or requests regarding custom builds, please start a thread on the Developing jQuery Core section of the forum. Due to the combinatorics and custom nature of these builds, they are not regularly tested in jQuery's unit test process. The non-Sizzle selector engine currently does not pass unit tests because it is missing too much essential functionality.
Oğuzhan Başkurt Sensei “SIF JCB İş Makinaları’nı 2012?de rakipleri karşısında etkili ve başarılı kılacak planlar”  kapsamında  Kartepede GreenPark Otel’deki Arama Konferansı’nda “İş Dünyası’nda Aikido ve Budo” semineri verdi.
Eğitimde Aikido’daki saldırıya uğrayan kişinin saldırıyı önceden sezmesi ve kontrolü ele alarak karşısındakini etkisiz hale getirmesi temasının gerçek yaşam ve kurumsal yaklaşım teknikleri anlatıldı. Şirket yöneticilerinin de piyasayı iyi analiz ederek olası rakip veya tehlikelere karşı hazırlıklı olması gerektiğinin üzerine vurgu yapıldı.
Ssvaş mesafesi,yer değiştirme ve denge prensiplerininde anlatılarak tecrübe ettirildiği 3 satlik eğitiminle SİF JCB çalışanları keyifli bir eğitimi tamamlamış oldular.
SİF JCB Hakkında

1956 yılında Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya tarafından kurulan ve bir STFA ve Işıklar Holding kuruluşu olan SİF Otomotiv, o zamandan beri iş makinası sektöründe hizmet veriyor.

JCB marka iş makinalarının satış ve pazarlamasını SİF JCB İş Makinaları adı altında sürdüren SİF Otomotiv, İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, İzmir ve Trabzon’daki satış noktaları ve 30 adet yetkili servisi ile, Türkiye’nin dört bir yanına süratli hizmet sunuyor.

Pazar taleplerindeki değişiklikleri en iyi şekilde karşılamak amacıyla ürün hattını genişleten SİF JCB, JCB marka kazıcı-yükleyiciler, ağır iş makinaları, kompakt ve endüstriyel ürün serisi ile inşaat, endüstriyel ve tarım sektöründeki müşterilerinin ihtiyaçlarına etkin çözümler üretiyor.

Dünyaca ünlü mobil konkasör markası Rubblemaster da, 2006 yılından bu yana SİF güvencesi ile Türkiye pazarının hizmetinde.

CRM konusuna ağırlık veren SİF JCB, yaptığı yatırımların müşteri memnuniyeti olarak kendisine kısa zamanda geri döneceğinin bilinci ile, etkin ve dinamik kadrosunu her geçen gün daha da geliştirerek, sektörde tek isim olma yolunda başarı ile ilerlemeye devam ediyor.

Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*